Dortyol.com - Haber, Son Dakika Haberleri

Ah Güzel İstanbul filmi izle | Dortyol.com - Haber, Son Dakika Haberleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Joker film

Abbase Sultan filmi izle

Pardon filmi izle

Ah Güzel İstanbul filmi izle

Ana Yurdu

Ah Güzel İstanbul filmi izle

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Vizyon: 1 Temmuz 1966 , Cuma

Yapım: 1966

Süre: 97 Dk.

Oyuncular: Sadri Alışık (Haşmet İbriktaroğlu), Ayla Algan (Ayşe Goncagül), Danyal Topatan (Berber Halil), İhsan Yüce (Balıkçı İbrahim), Feridun Çölgeçen (Aktör Şefik), Diclehan Baban (Zambak Düriye), Handan Adalı (Belkıs Hanım), Ahmet Kostarika (Bekçi), Asım Nipton (Komiser), Bilge Zobu (Menejer), Erdal Özyağcılar (Gazeteci Cengiz)

Film Açıklama

Ah Güzel İstanbul, başrollerini Sadri Alışık ve Ayla Algan'ın birlikte oynadığı, senaryosunu Safa Önal'ın yazdığı, yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı 1966 yılı yapımı bir Türk filmidir. Siyah-beyaz çekilen filmin görüntü yönetmenliğini Gani Turanlı üstlenirken, müziklerini ise Metin Bükey yapmıştır.


Ah Güzel İstanbul filmi konusu


İzmir'den artist olmak için evinden kaçan Ayşe, İstanbul'a gelir. İstanbul'da paşa torunu, çocukluğunda yalılarda büyüyen, Galatasaray Lisesi'nde okumuş ama sonradan tüm servetini kaybetmiş, kolay para kazanma yollarını ararken feleğin sillesini yemiş kırk yaşındaki Haşmet İbriktaroğlu ile karşılaşan Ayşe, kötü yola düşmekle, iyi ve namuslu bir hayat arasında bocalamaktadır. Bu sırada birbirlerine aşık olan Ayşe ve sokak fotoğrafçısı Haşmet'i ilginç maceralar beklemektedir.
Filmde 1966 yılının İstanbul'u tüm görkemi ve zarafetiyle filme eşlik etmektedir. Filmi izlerken insan, "Ah ah, bir zamanlar ne güzelmişsin İstanbul." demekten kendini alamaz. Filmde iki vurucu resim vardır: İlki Sadri Alışık'ın gidişi, ikincisi ise Ayşe ve Haşmet'in evlenmeye karar verdiği şemsiyeli sahnedir.Fragman